Werner Kenkel

historia firmy

Home O firmieHistoria firmy

Rok 1979 to okres głębokiego kryzysu w Polsce i trudne realia dla prowadzenia prywatnego biznesu, natomiast dla Werner Kenkel to rok szczególny bo właśnie  ta data jest początkiem działalności firmy.

 

Aż niewiarygodne, że w tak  trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej i niepewnej przyszłości Polski Werner Kenkel decyduje się na odważne i nietypowe jak na ówczesne czasy posunięcie tworząc prywatny zakład, zatrudniając na początku 3-ech pracowników i rozpoczyna produkcję opakowań z tektury  litej. Firmę otwiera w wynajętym garażu przy ul. Leśnej we Włoszakowicach. Szybko zdobywa  pierwszych odbiorców i z powodzeniem rozwija firmę. Zapotrzebowanie na opakowania wzrasta i konieczne są pierwsze poważne inwestycje. Jeszcze tego samego roku podejmuje decyzję o zakupie działki i rozpoczęciu budowy nowego zakładu produkcyjnego wraz z mieszkaniem na ul. Rzemieślniczej we Włoszakowicach.

Z czasem przekształca się w spółkę osobową pod nazwą „Werner Kenkel i Spółka”

 

Przedsiębiorstwo rozwija się, działając wielobranżowo, ale opakowania stanowią dominującą część produkcji. Każdy wypracowany zysk  natychmiast inwestuje w rozwój i modernizację firmy.

 

W dniu 13 grudnia 1981 roku wybucha w Polsce stan wojenny, sparaliżowana jest nie tylko gospodarka, ale i duch w narodzie. Państwo polskie jest absolutnym bankrutem, przez kolejne lata przez kraj przetacza się fala strajków, a niezadowolenie społeczne rośnie. Werner Kenkel odważnie jednak stawia czoła wyzwaniu, zatrudnia ludzi dając im nadzieję na lepsze jutro.

 

Rok 1989 jest w Polsce okresem zmian ustroju politycznego i gospodarczego. Wiele przedsiębiorstw nie radzi sobie w nowej rzeczywistości, a Polskę zalewa hiperinflacja. Werner Kenkel i Spółka zatrudnia jednak już ponad 150 osób, wciąż inwestuje i rozwija się.

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych gospodarka polska nabiera rozpędu i rośnie również zapotrzebowanie na różnego rodzaju opakowania.

 

W 1996 Werner Kenkel wraz z synami Adamem i Damianem, którym kolejno po uzyskaniu pełnoletności  przekazuje część swoich udziałów, podejmują determinującą przyszłość decyzję o kolejnych dużych inwestycjach. Kupują nieruchomość po likwidowanym Państwowym Ośrodku Maszynowym w Krzycku Wielkim i rozpoczynają budowę całkowicie nowego zakładu wyposażając go w pierwszą własną linię do produkcji tektury falistej a także wiele maszyn przetwórczych do produkcji opakowań. Po zakończeniu inwestycji w 1997 roku powstaje również nowy podmiot gospodarczy Werner Kenkel Spółka z o.o. w Krzycku Wielkim przy ulicy Mórkowskiej 3, której udziałowcami oprócz jej założyciela są jego dwaj synowie.

Kolejne lata, to intensywny okres rozwoju firmy, inwestowanie w infrastrukturę i nowe maszyny, następuje także stały wzrost zatrudnienia. W  roku 2000  Werner Kenkel i Spółka zostaje włączona w struktury Werner Kenkel Spółka z o.o..

 

W roku 2004 po długiej chorobie w wieku 61 lat umiera Werner Kenkel. Od tej pory właścicielami firmy zostają Adam i Damian Kenkel.

 

Po śmierci założyciela firmy, synowie z typową dla rodziny determinacją, nie tylko dbają o utrzymanie wysokiego poziomu firmy, ale z wielkim zaangażowaniem i znakomitymi efektami  stale ją rozwijają.

 

W roku 2005 na terenie starej lokalizacji we Włoszakowicach przy ulicy Rzemieślniczej powstaje nowy zakład produkcji opakowań offsetowych, co zdecydowanie poszerza możliwości produkcyjne firmy i ugruntowuje jej pozycję na rynku dostawców opakowań w Polsce.

W latach 2006 – 2009 gospodarka polska osiąga imponujące wyniki i nie inaczej dzieje się w Werner Kenkel Spółka z o.o..  Dla firmy, to czas bardzo intensywnego rozwoju infrastruktury, logistyki i technologii, co prowadzi do umocnienia jej pozycji jako wiodącego na rynku dostawcy opakowań w kraju i za granicą.

 

Największą inwestycją tego okresu jest zakup i rozruch w 2008 roku jednej z najnowocześniejszych w Europie tekturnic firmy FOSBER. Za nią podążają kolejne najnowszej generacji maszyny przetwórcze, logistyka i systemy zarządzania firmą. Odnotowuje się również znaczący wzrost zatrudnienia.

 

Odwiedzający goście z kraju i zagranicy są pod dużym wrażeniem, gdy pośrodku sielskich, malowniczych krajobrazów Krzycka Wielkiego napotykają zakład na miarę XXI wieku.

 

W roku 2010 w sąsiedztwie fabryki flekso powstaje supernowoczesny zakład offsetowy. Spektrum możliwości zostaje poszerzone o wielkoformatowy druk offsetowy w najwyższej możliwej jakości dzięki maszynie drukującej KBA RAPIDA 162A.

Konsekwentny rozwój  zakładu offsetowego owocuje budową magazynu wyrobów gotowych oraz zakupem kolejnych maszyn sztancujących, i kaszerujących tekturę. W pierwszej połowie 2014r. zostaje uruchomiona kolejna maszyna do druku offsetowego KBA Rapida 145 zwiększając tym samym elastyczność produkcji.

 

W międzyczasie, zapada decyzja o budowie kolejnego, trzeciego już zakładu produkcyjnego, tym razem w zupełnie nowej lokalizacji. Na południu Polski, 40 km od Krakowa, zostaje wybudowany od podstaw zakład produkcji opakowań z nadrukiem fleksograficznym Werner Kenkel Bochnia. Jest to najnowocześniejszy zakład produkcyjny w branży, a produkcja rozpoczyna się z początkiem kwietnia 2014r. Od tego momentu zaczyna funkcjonować Grupa Werner Kenkel.

 

Rok 2015 to początek dużych inwestycji w zakładzie fleksograficznym w Krzycku Wielkim. Rozpoczyna się budowa kolejnej hali produkcyjnej, w której uruchomiona ma zostać nowa tekutrnica. Rusza budowa nowoczesnego magazynu papieru. Jeszcze w pierwszej połowie 2016 r. inwestycja zostaje ukończona, a zakład zostaje wzbogacony o jedną z najszybszych w Europie linii do produkcji tektury falistej firmy BHS. W tym samym zakładzie produkcyjnym jeszcze jesienią tego samego roku, zostaje uruchomiona wielkoformatowa drukarka fleksograficzna do zadruku opakowań, firmy Göpfert.

 

W tym samym roku powierzchnia produkcyjno-magazynowa w zakładzie Werner Kenkel Bochnia Sp. z o.o. powiększa się do 36 000m2. W sierpniu rozpoczyna się tam również produkcja tektury falistej na zmodernizowanej tekturnicy Fosber.

 

Na koniec 2016 roku Grupa Werner Kenkel produkuje ponad 600mln opakowań rocznie, a zatrudnienie we wszystkich trzech zakładach produkcyjnych wzrasta do 1100 pracowników.

Równocześnie Firma prowadzi nieprzerwalną działalność charytatywną poprzez fundację „Jesteśmy Więc Pomagamy” oraz czynnie wspiera wszelkie inicjatywy społeczne.

Niekwestionowany sukces w branży dopinguje właścicieli do dalszego rozwoju przedsiębiorstw w Krzycku Wielkim oraz Bochni. W kolejnych latach Grupa Werner Kenkel zamierza w dalszym ciągu regularnie zwiększać produkcję, przy utrzymaniu najwyższego poziomu obsługi oraz planuje kolejne inwestycje.

 

 

Kontakt
Werner Kenkel
Zakład Fleksograficzny
tel. +48 65 533 15 00
fax +48 65 533 17 00

Zakład Offsetowy
tel. +48 65 533 32 20
fax +48 65 533 32 23

Zakład Bochnia
tel. +48 14 648 36 00
fax +48 14 648 36 01

e-mail: info@wernerkenkel.com.pl
Werner Kenkel

WERNER KENKEL – producent tektury falistej i opakowań jest nowocześnie zarządzaną, dynamicznie rozwijającą się firmą o europejskim formacie.

Bogaty kapitał doświadczeń łączy się z młodym duchem, solidną pracą oraz pasją tworzenia właścicieli i pracowników. Główne profile działalności to produkcja opakowań tekturowych z nadrukiem offsetowym, produkcja opakowań tekturowych z nadrukiem flekso, produkcja tektury falistej.


WERNER KENKEL Spółka z o.o.

ul. Mórkowska 3, PL 64-117 Krzycko Wielkie

tel. +48 65 533 15 00, fax +48 65 533 17 00, REGON 410379491 NIP 697-18-65-579
Sąd Rejonowy Poznan Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000069862. Kapitał zakładowy wynosi 12.600.000,00 PLN

WERNER KENKEL BOCHNIA Spółka z o.o.

ul. A. Mitery 7, PL 32-700 Bochnia

tel. +48 14 648 36 00, fax +48 14 648 36 01, REGON 122580589 NIP 868-19-59-959
Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000466961. Kapitał zakładowy wynosi 391.656.000,00 zł

 

Copyright © Werner Kenkel

Projekt i wykonanie: ProEstateSolution.pl